Koncernledelsen

 Alexander Wennergren Helm

Alexander Wennergren Helm
Koncernchef
alexander.wennergren-helm@aleris.se

Kristina Persson Kristina Persson
VD-assistent
+46 8 690 66 14
+46 708 24 10 75
kristina.persson@aleris.se 
Karin Kaloczy
Karin Kaloczy 
Sverigechef,
Divisionschef Sjukvård
+46 (0)70 552 40 26
karin.kaloczy@aleris.se 
Per Nyman Per Nyman
Affärsområdeschef Specialistvård övr. Sverige
+46 70 828 01 71
per.nyman@aleris.se
Gunilla Parish Gunilla Parish 
HR-direktør
+46 (0)734 28 06 28
gunilla.parish@aleris.se 
Filippa Reinfeldt

Filippa Reinfeldt
Chef Affärsutveckling och Public Affairs
filippa.reinfeldt@aleris.se

Anders Dahlberg Anders Dahlberg 
Divisionschef Omsorg Sverige
+46 (0)70 426 92 62
anders.dahlberg@aleris.se
Erik Sandøy Erik Sandøy 
Adm. direktør Aleris Ungplan & BOI
erik.sandoy@aleris.no
Grethe Aasved  Grethe Aasved
Adm. direktør Aleris Helse
Medicinsk direktör (koncern)
+47 916 92 808
grethe.aasved@aleris.no  
Sara Jinnerot Sara Jinnerot-Uggelberg
CFO 
+46 70 238 92 99
sara.jinnerot@aleris.se 
Pål Stange Pål Stange
M&A
+47 90 50 09 12
paal.stange@aleris.no  
Miriam Toft


Miriam Toft
Adm. direktør, Aleris Omsorg
+45 3078 5403
miriam.toft@aleris.dk

Nis Alstrup Nis Alstrup
Adm. direktør, Aleris-Hamlet Hospitaler
nis.alstrup@aleris-hamlet.dk 
Til toppen af siden