Koncernledelsen

 Alexander Wennergren Helm

Alexander Wennergren Helm
Koncernchef
alexander.wennergren-helm@aleris.se

Kristina Persson Kristina Persson
VD-assistent
+46 8 690 66 14
+46 708 24 10 75
kristina.persson@aleris.se 
Jan Hörnström

Jan Hörnström
Affärsområdeschef Primärvård/Rehab och Diagnostik

Jan.hornstrom@aleris.se 

Per Nyman Per Nyman
Affärsområdeschef Specialistvård övr. Sverige
+46 70 828 01 71
per.nyman@aleris.se
Filippa Reinfeldt

Filippa Reinfeldt
Chef Affärsutveckling och Public Affairs
filippa.reinfeldt@aleris.se

Anders Dahlberg Anders Dahlberg 
Divisionschef Omsorg Sverige
+46 (0)70 426 92 62
anders.dahlberg@aleris.se
Erik Sandøy Erik Sandøy 
Adm. direktør Aleris Ungplan & BOI
erik.sandoy@aleris.no
Mia Grundstrøm  Mia Grundstrøm
Adm. direktør Aleris Helse
  
Sara Jinnerot Sara Jinnerot-Uggelberg
CFO 
+46 70 238 92 99
sara.jinnerot@aleris.se 
Miriam Toft


Miriam Toft
Adm. direktør, Aleris Omsorg
+45 3078 5403
miriam.toft@aleris.dk

Nis Alstrup Nis Alstrup
Adm. direktør, Aleris-Hamlet Hospitaler
nis.alstrup@aleris-hamlet.dk 
Til toppen af siden